Tańsze utrzymanie domen

Domeny internetowe nabywam od kilku lat. Od początku działaności w tej branży przywiązany byłem do największej i najbardziej popularnej w tej dziedzinie firmy - NetArt, powszechnie znanej jako nazwa.pl. Operator ten skusił mnie ciekawymi promocjami - np. domena dla firmy za 0zł. Układ pierwszy rok za darmo wydawał się idealny - w końcu po co mam płacić za domenę skoro mogę ją mieć za darmo?

Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Owszem pierwszy rok nic nie kosztuje, natomiast przedłużenie domeny to już wydatek sięgający nawet 122zł. Biorąc pod uwagę ceny sprzed 10 lat, gdzie zarejestrowanie domeny kosztowało kilkaset złotych to i tak nie dużo...
Myli się jednak ten, kto uważa że utrzymanie domen może kosztować jeszcze dużo mniej.

Już podczas rejestracji pierwszych domen w nazwa.pl czy home.pl (do tego operatora jakoś nigdy się nie przekonałem - może ze względu na niezbyt przyjazny użytkownikowi panel) znałem kilka innych, tańszych, ale jakoś nigdy nie skorzystałem z ich oferty. Powód? Marka. Nazwa czy Home mają ją już wyrobioną od lat. Nie bałem się jakichkolwiek problemów, że firma zostanie zamknięta, stracę domenę. W przypadku tych mniejszych, wtedy jeszcze mało znanych (np. az.pl) miałem przeczucie, że mogą okazać się mało solidne.

Po latach przyszły zmiany. Az.pl wyrasta na dużego gracza. Mimo niższych cen, nie skusili mnie jednak swoją ofertą. Powodem jest tutaj panel zarządzania. Poziom usability określibym jako minusowy:) Bezsensowne skomplikowanie nie pozwala przeprowadzić nawet prostej operacji. Przyzwyczajony do panelu nazwa.pl, który jest chyba najbardziej user-friendly wśród paneli w/w operatorów, zrezygnowałem z domeny w az.pl

Kiedy zorientowałem się, że utrzymanie domen w nazwa.pl, kosztuje mnie kilka tysięcy złotych rocznie, przyszedł czas na prawdziwe zmiany. Porównałem oferty kilku największych obecnie operatorów. Wygrał bezapelacyjnie ovh.pl. Domeny są tu naprawdę tanie. Pomimo ceny, jeszcze kilka lat temu bałbym się tam przenosić swoich domen. W tej chwili sukcesywnie, już od pół roku, przenoszę po kolei wszytskie które miałem zarejestrowane w nazwa.pl. Tutaj pojawia się kolejna kłoda rzucona pod nogi przez NetArt. Jeżeli domena była wykupiona w promocji, a trwa dopiero pierwszy rok abonamentu, w przypadku przenosin musimy zapłacić abonament za drugi rok!

Jeżeli chodzi o ovh.pl to trzeba przyznać, że ich panel nie jest rewelacyjny, aczkolwiek nie sprawi większych problemów w użytkowaniu.

Poniżej przykładowe ceny domen (stan na 14.09.2009, ceny brutto)

.pl
nazwa.pl - rejestracja - firma 0 zł, klient indywidulany - 12,20 zł; przedłużenie - 122 zł
ovh.pl - rejestracja - 12,20 zł; przedłużenie - 54,90 zł

.com, .net, .info, inne globalne
nazwa.pl - rejestracja - firma 24,28 zł, klient indywidulany - 36,48 zł; przedłużenie - 61 zł
ovh.pl - rejestracja - 23,17 zł; przedłużenie - 24,39 zł

Wybór operatora narzuca się sam. Obiektywnie można przyznać, że w ovh są naprawdę bardzo tanie domeny. Tylko na domenach .pl można zaoszczędzić 55% rocznie.

Ponad 140 Stron internetowych i sklepów
Około 200 Zadowolonych Klientów
Więcej niż 1000 Wypozycjonowanych fraz
Od 17 lat na rynku

Napisz do nas

Złóż niezobowiązujące zapytanie. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.

Dane kontaktowe

Strony24.com
ul. Wiejska 15b, Jelenia Góra

tel: 668143310